Strony

Tani VPS z wykorzystaniem Amazon EC2

Kolejny post po długiej przerwie, tym razem także związany z chmurą Amazona. Ostatnio powróciłem do pomysłu posiadania swojego serwera gdzieś w "świecie". Popatrzyłem na oferty VPSów w OVH i coś mnie ruszyło, aby przeliczyć czy nie będzie taniej postawić sobie taką maszynę w trybie IaaS (Infrastructure as a Service). Okazało się, że przy założeniu normalnego użytkowania (bez nadużywania transferu) EC2 wychodzi praktycznie dwukrotnie taniej w skali roku. Dodatkowo mam możliwość zgaszenia maszyny kiedy mi się znudzi, a po tym zabiegu kompletnie nic nie płacić.

Wykorzystałem opcję "Reserved Instance" (micro), co po jednorazowej opłacie 23$ daje mi przez rok ulgową taryfę przy opłacie za godzinę pracy instancji (0,0015$/h).

Instancja mico cechuje się następującymi parametrami:

ubuntu@ec2lab:~$ cat /proc/cpuinfo | head
processor    : 0
vendor_id    : GenuineIntel
cpu family   : 6
model      : 23
model name   : Intel(R) Xeon(R) CPU      E5430 @ 2.66GHz

ubuntu@ec2lab:~$ cat /proc/meminfo | head 
MemTotal:     606228 kB

Do całego zestawu można dołożyć sobie aż do 5 publicznych IP za darmo pod warunkiem, że przypniemy je do działającej instancji. Mamy gwarancję, że przydzielone IP (Elastic IP) są na stałe przypisane do naszego konta w AWS i możemy je dowolnie przekładać między instancjami.

Po pierwszym tygodniu użytkowania wrażenia są pozytywne. W następnych postach napiszę więcej szczegółów dotyczących Amazon EC2 i pokrewnych usług.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz