Strony

Dell PowerEdge 2500 i Debian Etch

Tak się składa, że opiekuję się dwoma serwerami marki Dell, a dokładnie modelami PE2500 i 2550. Są to bliźniacze jednostki w dwóch wersjach rack i standalone. Oprócz różnic typowo gabarytowych nie różnią się one znacząco. W wersji 2550 można jedynie odnotować brak drugiej gigabitowej karty sieciowej oraz możliwość obsadzenia nie czterech, a sześciu dysków.

Serwery te wspaniale pracują na Debianie w wersji Etch. Skonfigurowałem dla nich tą samą wersję kernela w wersji 2.4.34 z patch setem grsecurity. Warto wspomnieć, że skorzystałem z eksperymentalnych gałęzi kernela 2.4.34, aby uruchomić kontroler Dell Perc/3Di. Po instalacji oba serwery były bardzo dokładnie przetestowane zwłaszcza pod dużym obciążeniem jeśli chodzi o zajętość procesora jak i ruch I/O. Dzięki temu "kompilacja" ta wolna jest od problemów jakie można przeczytać choćby na listach mailingowych della.

Dla informacji powiem, że w kernel zostały wkompilowane wszystkie potrzebne rzeczy czyli obsługa popularnych filesystemów, sieciówki, iptables itd. Kernel nie korzysta z ramdysku initrd.

Dla zainteresowanych zamieszczam gotową paczkę z kernelem (instalacja tradycyjna dpkg -i paczka.deb) - paczka(deb) - konfig .

Zamieszczam również, działając z tym kernelem oraz oczywiście z debianem etch, paczkę z binarkami oprogramowania afacli do obsługi kontrolera Perc - afacli (tar.gz)

2 komentarze:

  1. yyyyy.... czemu gałąź 2.4?? W "etch" defaultowo jest 2.6...
    PS można spytać co robia dane serwerki??

    OdpowiedzUsuń
  2. dobre pytanie, do 2.4 mam większe zaufanie, poza tym większość tych modeli chodzi na tej gałęzi więc to było bardziej bezpieczne i sprawdzone rozwiązanie. Serwerki zajmują się głównie hostingiem www/poczta/svn
    Pozdrawiam i gratuluje pierwszego komentarza na moim blogu :)

    OdpowiedzUsuń