Strony

kJabber - problem z kontem google

Właśnie zdecydowałem się na założenie sobie jakiegoś konta jabberowego. Decyzja ta, jak to często bywa wymuszona jest jakąś sytuacją ... m.in. wzrost popularności sieci Jabbera no i oczywiście ciągłe pady gadu-gadu, który są konsekwencją mocno scentralizowanej struktury tej sieci. Można powiedzieć, że Jabber pozbawiony jest wszelkich wad gadu-gadu. Tak więc od pomysłu do czynów...

Zerknąłem tu i tam, i dowiedziałem się, że oprócz ogólnodostępnych znanych mi serwerów Jabberowych m.in. chrome, histeria istnieje serwerek na naszej uczelni tj. PW. Mianowicie pod tym adresem znajduje się formularzyk do zakładnaia "JIDów" dla studentów politechniki. Wszystko dzięki adminom sieci ds Riviera. Tak na marginesie, wszystko jest profesjonalnie ładnie zrobione mam nadzieje, że bez problemu dostane maila z potwierdzeniem mojego jabber-studenckiego konta.

Drugi z serwerów które mnie zainteresowały to ku mojemu zdziwieniu google. Nie wiedziałem, że komunikator googla dostępny również via webmail w gmailu to nic innego jak Jabber. Zachęciła mnie wizja posiadania JIDu takiego samego jak adres mailowy, tak więc bez zwłocznie doinstalowałem wtyczkę kJabber do mojego ulubionego klienta IM, czyli konnekta i...

no i zaczęły się schody. Mianowicie po skonfigurowaniu wtyczki klient nie chciał podłączyć się do sieci. Upewniłem się czy wszystko jest ok czy nie popełniłem jakiegoś błędu, a następnie popatrzyłem w logi konnekta, a tam:
## [kJabber] DNS SRV (_xmpp-client._tcp.gmail.com)
## [kJabber] Using gmail.com:5223 as host:port
## [kJabber] --- gethostbyname ---
## [kJabber] Connecting to gmail.com:5223
## [kJabber] --- connecting ---
## [kJabber] !!! ListenThread Error - !!!
## [kJabber] Disconnected
Niestety błąd ten nie wróży nic dobrego i nie zwiastuje jakiegoś błachego problemu. Taki sam efekt występuje w oficjalnej wersji wtyczki w wersji 0.3.19 jak i w rozwojowej becie w wersji 0.4.3. Pytając google o ten błąd otrzymałem odpowiedź, że wielu użytkowników zgłaszało już problemy z gmailem w konnekcie. Rozwiązania na razie brak. Jak ktoś wpadnie na jakiś pomysł proszę o danie mi znać. Ja oczywiście jak dam rade coś ruszyć w tym temacie poinformuje na moim blogu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz